Barion Pixel

Ne csak a konyhában használd a kakukkfüvet!

A kakukkfű (Thymus vulgaris L.)  már bármely kertben megterem hazánkban, eredetileg azonban a mediterrán térségből származik, így inkább a meleg, napos részeket kedveli.

Népies elnevezései: balzsamfű, démutka, kakucskafű, kerti kakukkfű, mezei kakukkfű, timián, tömjénfű, töményfű vagy vadcsombor.

Számos gyógynövényhez hasonlóan már az ókorban is előszeretettel használták. Az egyiptomiak a halottak balzsamozásához használták az olaját, a rómaiak szinte mindent ízesítettek vele a likőröktől a húsokig. Univerzális gyógynövénynek tartották számon, mondhatni ő volt az „ókor és középkor antibiotikuma”. A nemes hölgyek olyan kendőt adtak a keresztes hadjáratokba induló lovagoknak, melynek sarkába kakukkfűvet hímeztek. Úgy hitték, bátorságra sarkall.

Napjainkban az egyik legismertebb fűszer. Jellegzetes, markáns íze van, ennek ellenére bátran használhatjuk akár húsok, akár sajtok vagy köretek ízesítésére. Egy kis petrezselyemmel kitűnő fűszervajat varázsolhatunk belőle. Nehezebben emészthető ételek (bab, borsó, káposzta) készítésekor nélkülözhetetlen, hiszen emésztést elősegítő hatása vitathatatlan.

Ezen felül, mint oly sok fűszernövény, bizony a kakukkfű is gyógyító hatású!

Számos olyan vegyületet és hatóanyagot tartalmaz, melyek jó hatással vannak az egészségünkre, segítenek megelőzni a betegségeket, gyorsítják a gyógyulást. Ezek közül az egyik – talán a legfontosabb – a thymol, melynek antiszeptikus, gombaölő hatásai egyaránt vannak. Ezen kívül vitaminok, ásványi anyagok, flavonoidok és más fitonutriensek is megtalálhatóak benne, melyeknek köszönhetően ez a gyógynövény természetes antioxidáns.

Leggyakrabban megfázás és köhögés elleni szerként használják. Segít a váladék feloldásában, ezáltal enyhíti a tüneteket. Fertőtlenítő hatásának köszönhetően hamarabb megszabadulunk a kórokozóktól. Ihatjuk teaként, vagy inhalálhatunk is vele.

Fogfájáskor is jusson eszünkbe a kakukkfű! Nem véltlen, hogy a már említett hatóanyagát, a thymolt megtaláljuk fogkrémekben és szájvizekben is. Segít megelőzni a fogszuvasodást és csökkenti az ínygyulladást.

Vízhajtó hatása van, ezáltal segíti a természetes méregtelenítő folyamatokat. Erősíti az immunrendszert. Antioxidáns összetevőinek köszönhetően rengeteg káros folyamatot megelőzhetünk vagy lassíthatunk vele.

A kakukkfű olajat szintén használhatjuk külsőleg fertőtlenítésre. Legyünk óvatosak vele! Töményen ne alkalmazzuk a bőrön, mert irritációt okozhat.

Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a pattanásos, aknés bőrön alkalmazva javulást tapasztalhatunk.

Köszvény és ízületi gyulladás esetén is segítségünkre lehet.

10 % KEDVEZMÉNY!

Iratkozz fel hírleveleinkre és a következő vásárlásod alkalmával 10% kedvezményben részesülsz!

Hírlevél