Barion Pixel

Házipatika a balkonon, 7 gyógynövény, melyet nevelj otthon!

Vidd haza a természetet, és legyen saját házipatikád otthon!

7 olyan gyógynövényt hoztunk el nektek, amelyek azon kívül, hogy készítményeinkben is megtalálhatók, a balkonládában, vagy a konyhában kreatívan kialakított fűszersarokban is remekül fognak mutatni.
Különösebb kertészeti ismeretek nélkül is termeszthettek otthon gyógynövényeket, mindössze melegre, vízre és napfényre lesz szükségetek. Nem mellesleg az organikus eredetében is biztosak lehettek az általatok gondozott gyógynövényeknek.

Ismerd meg őket közelebbről, és reméljük kedvet kaptok az otthoni kertészkedéshez!

Legyen saját házipatikád, akár a lakásban, akár a balkonon!
Saját gyógynövény kert gondozással megkímélitek a pénztárcátokat is, mivel ha magatok nevelitek a kis palántákat, lényegesen olcsóbb, mintha a boltból szereznétek be őket!

1. Aloe Vera – multifunkciós regenerálás a házipatikában

Az aloe vera több mint 3500 éves hírnévnek örvend a természetgyógyászatban. Mutatós külseje ellenére nem túl igényes, ellenálló növény, így a szobában is kellemesen fogja érezni magát. Ritkán szükséges öntözni, ha sokáig pang a vízben, a gyökere könnyen elrothadhat! Fényigényes, de azért ne tegyétek ki a tűző napra!
Igazi multi funkciós felhasználású: eheted, ihatod és kenheted is!

Az aloe vera a természet egyik legkiválóbb bőrápoló csodanövénye!
Véletlen megégetted magad forró olajjal, vagy megvágtad a kezed a vasárnapi ebédkészítés közben? Ha van otthon aloe verád, gyorsan megszüntetheted a fájdalmat, és megkímélheted bőröd az esetleges gyulladásoktól.

Az aloe vera fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, vírusölő és gyulladáscsökkentő hatású. Nem csak a kisebb bőrsérülések esetén regenerálja a bőrt, hanem az égési sérüléseket, vagy a különféle bőrgyulladásokat is ápolhatjátok vele.

A leveleiben található zselés állagú folyadék bőrszépítő hatású, minden bőrtípus hálás lesz egy kis aloe vera kivonatért a testen és az arcon! Továbbá felhasználható rovarcsípésekre és napégésre is.

KRÉMMESTER TIPP: Hogyan alkalmazhatjátok házilag az aloe verát?

  1. Metsszétek le az alsó, vastag levelet!
  2. Távolítsátok el a levél szélén található tüskéket!
  3. Fejtsétek le a külső zöld héjat!
  4. Az így kinyert zselés állagú folyadékkal kenjétek be az ápolni kívánt bőrfelületet!

Részletesen megtekinthetitek az aloe vera feldolgozását ide kattintva

2. A házipatika újabb növénye a körömvirág – mihamarabbi gyógyulás a bőrnek

A gyógynövények nagy klasszikusa a sárgán viruló körömvirág. Az aloe verához hasonlóan szintén számos felhasználást tesz lehetővé. Az egynyári virágok közé tartozik, azonban elég lehet egyszer megvásárolni, mivel évről-évre elhullatja a magokat, így újabb ültetés nélkül ismét előbukkan a virágföldből. Figyeljetek oda, hogy folyamatosan nedves legyen a talaj, és gondoskodjatok megfelelő mennyiségű napfényről!

Természetes bőrápolás körömvirággal!
A körömvirág virágját a teljes napsütésben érdemes begyűjtenetek, mert ekkor gyűlik fel bennük a legtöbb hatóanyag.

A körömvirág kiváló hámosító hatású:

  • égésekre,
  • horzsolásokra,
  • csípésekre
  • és további bőrsérülésekre egyaránt alkalmazható.

A száraz, érzékeny bőrt intenzíven regenerálja, csökkenti a bőrirritáció következtében kialakuló viszketést.

Külsőleg felhasználva készíthettek belőle borogatást, amellyel sebeket, vagy kiütéseket ápolhattok! Gyulladásgátló hatásánál fogva megakadályozza a sebek elfertőződését, és elősegíti a sebek mihamarabbi gyógyulását!

3. Zsálya – a házipatika “növényi aspirin”-je

A zsálya nem csak az ételeitek fűszerezésére alkalmas, hanem gyógynövényként is kiváló. Erős napfény mellett száraz, jó vízáteresztésű, termékeny talajt kell biztosítani számára, télen a száraz beltéri levegőn is elél.

Zsálya a növényi aspirin!
Virágzás előtt szedjétek le a leveles szárakat, amit árnyékos helyen csokorba kötve akasszatok fel, vagy újságpapírra kiterítve szárítsatok ki. Miután kiszáradt, egy jól záródó edényben tároljátok!

A zsálya antibiotikus, mikrobaölő, gyulladáscsökkentő és tonizáló hatású. Alkalmas az ajak herpesz, a szájfekély, az íngyulladás, vagy a rovarcsípések zavaró tüneteinek enyhítésére.

4. Levendula – a természetes szorongásoldó, a házipatika sztárja

A levendula akár egy kisebb cserépben is jól érzi magát, száraz, homokos földben, napfényes helyen szépen növésnek indul. A szelet nem kedveli, ezért mindenképp szél- és huzatmentes helyen szükséges tárolni! A telet is átvészeli, mindössze meleg helyet kell biztosítani a levendula számára.

Relaxálj levendulával!
A levendula illata száz gyógynövény közül is felismerhető, aromaterapikus és antidepresszáns hatású.

A kiszárított levendulavirágokat csempésszétek bele a fürdővízbe, amellyel elűzhetitek a nap során felgyűlt stresszt és az esetleges álmatlanságot.
Fertőtlenítő és gyulladásgátló hatásánál fogva horzsolásokat, vágott sebeket is ápolhattok levendulával, bőrproblémák esetén arcgőzölésre is alkalmas.

Úgy érzitek nehéz napon vagytok túl? Egy csésze levendula tea segít az ellazulásban! Hogyan készíthetitek el? Olvassátok el a következő cikket a Levendulamagazin oldalán

5. Citromfű – aromaterápiás hatás a testnek és léleknek

A citromfű is aromaterapikus, enyhe nyugtató hatású, illetve közérzetjavító gyógynövény. Lakásban, cserépben is gond nélkül termeszthető, legalább napi hat óra napfényt kell biztosítani a citromfű számára. Ha esetleg teraszon, balkonon kapna helyet nálatok, az első hűvös éjszakákra érdemes felkészülni, és meleg helyre áthelyezni a citromfüvet, mivel nem bírja a fagyot.

Aromaterápia citromfűvel!
A citromfüvet elsősorban teaként ismerik az alvászavarok, vagy a szorongás csökkentésére.

Természetes antioxidáns, vírusölő és tonizáló gyógynövény, citromos, kissé mentás jellegű illata miatt masszázsolajokban és további aromaterápiás készítményekben is egyaránt használatos.

KRÉMMESTER TIPP: Ha egy természetes szúnyog- és rovarirtóra vágytok, az összetört citromfű levelek nedvével dörzsöljétek be a bőrötöket, ami garantáltan elriasztja a rovarokat, de a már megszerzett csípéseket is ápolhatjátok vele.

6. Menta – frissesség és vitalitás

A mentát botanikai csodának is szokták emlegetni, az egyik legkellemesebb illatú és legősibb gyógynövény, számos felhasználást tesz lehetővé.
Termesztése nem okoz sok gondot, mivel a napos és az árnyékos helyet is kedveli, egyedül a folyamatosan nedves talajról, a rendszeres öntözésről szükséges gondoskodni. Mivel rendkívül gyorsan nő, ezért érdemes nagy és mély cserepet használni az ültetéshez.

Hűsítsd magad mentával!
A mentát széles körben az emésztést segítő hatása miatt-, valamint limonádék és koktélok egyik alapösszetevőjeként ismerik.

Hűsítő, frissítő hatású, külsőleg izomfájdalmak természetes ápolását segíti elő. Izomlazító sportkészítmények nélkülözhetetlen összetevője.

KRÉMMESTER TIPP: Ha úgy érzitek, hogy túlságosan megerőltető napon vagytok túl, készítsetek egy mentás fürdőt! Tegyétek vászonzacskókba a mentaleveleket, a levelekben található hatóanyagok pedig a bőrön át felszívódva kellemes élénkítő és frissítő hatást kölcsönöznek a testnek és a léleknek egyaránt.

7. Rozmaring – a házipatika fűszer-gyógynövénye

Rozmaringot otthon is könnyen lehet termeszteni, napsütéses helyen, száraz, nem túlzottan nedves talajban. A fagyot egyáltalán nem viseli el, így a teraszról érdemes behozni a téli, hűvös idő előtt.
A rozmaring sokkal több annál, mint hogy ételeinket ízesítsük vele, szintén ősidők óta ismert gyógynövény.

Élénkítés és vitalizálás a rozmaring erejével!
A rozmaring antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású. Megszagolva azonnal érezhetitek élénkítő hatását.

KRÉMMESTER TIPP: Frissítsétek fel a szervezeteteket rozmaringfürdővel, amit akár reumatikus mozgásszervi panasz, illetve izomfájdalom esetén is alkalmazhattok! 50 grammnyi friss rozmaringlevelet keverjetek össze 1 evőkanál olívaolajjal, majd a keveréket forraljátok fel 1 liter vízben. Hagyjátok negyed órán át állni, végül pedig szűrjétek le a főzetet, és öntsétek a fürdővizetekhez.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

10 % KEDVEZMÉNY!

Iratkozz fel hírleveleinkre és a következő vásárlásod alkalmával 10% kedvezményben részesülsz!

Hírlevél