Gyógynövény, mely az ókortól kísér minket

Az olívaolaj az olajfa (Olea europaea) csonthéjas terméséből, az olajbogyóból mechanikai úton (préseléssel) előállított zöldessárga, jellemző illatú, kellemes, édeskés ízű, szobahőmérsékleten folyékony növényi zsiradék. A mediterrán konyha egyik alapvető hozzávalója.

Ha megkóstolnál pár fogást, itt körülnézhetsz:

https://gastronomica.blog.hu/2010/06/10/nehany_olivabogyos_recept

Napjainkban Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban készítik a legtöbb olívaolajat. Nem keverendő össze a préselés után visszamaradó olívapogácsából (törköly) oldószeres kivonással készülő olajjal (olívapogácsa-olaj vagy Sansa-olaj), amely az olívaolaj olcsóbb és gyengébb élvezeti értékű helyettesítő terméke.

Homérosz az olívaolajat „folyékony aranynak” nevezte. Az ókori Görögországban az atléták rituálisan dörzsölték be vele testüket. Az olívaolaj a Földközi-tenger népeinek több volt, mint puszta élelmiszer: kifogyhatatlan forrása a varázslatoknak és csodáknak, a hatalmas vagyonnak és erőnek. Amellett, hogy élelmiszerként fogyasztották, az olívaolajat vallási rítusoknál, gyógyszerek alapanyagként, lámpába olajként, szappan készítésére és a bőr ápolására is használták. Az olajág régóta a béke szimbóluma is.

A Biblia özönvízről szóló részében egy olajágat tartó galamb jelenti a megmenekülést.

Miért szeretjük?

Az olívaolaj természetes antioxidánsai az E- és a K-vitamin. Másodlagos növényi anyagai a polifenolok és a tokoferolok. Erősíti az izomsejteket és jó hatású reumás ízületi gyulladás esetén is.

Könnyen emészthető, mert gyorsan felbomlik (szétoszlik, emulgeál) az emésztőrendszerben. Erős epehajtó hatása van, rendszeres fogyasztása megakadályozza az epekövek kialakulását. Kis mennyiségben zsírszegény étrendekben is jól hasznosítható (máj-, epe-, hasnyálmirigy-betegségek stb.). Gyomorsavcsökkentő hatású.

Epidemiológiai kutatások bizonyították, hogy a telítetlen zsírsavak nagyobb arányú fogyasztása – amiben az olívaolaj gazdag – csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Nagy mennyiségű klinikai adat támasztja alá, hogy az olívaolaj fogyasztása védi az érrendszert a meszesedéstől. Csökkenti a koleszterinszintet, megakadályozza a koleszterin lerakódását az erek falán. Emellett gyulladáscsökkentő, antitrombotikus, vérnyomáscsökkentő és értágító hatással rendelkezik mind emberekben, mind állatokban.

Újabban olyan tanulmányok is napvilágot láttak, melyek szerint csökkenti a mellrák és a csontritkulás kialakulásának esélyét is.

Olívaolaj hatása a bőrre

Az olívaolaj, olajbogyó, és levél őrlemény számos esetben jók a bőrnek.

A képhez tartozó alt jellemző üres; olaj_bogyo.jpg a fájlnév

Hidratál: Az olívaolaj linolsav és zsírsav tartalma segíti a hidratálást. Mivel az olaj mélyen behatol a bőr rétegeibe, ott segíti a nedvességtartalmának megőrzését. Minden bőrtípus számára ideális, az egészen érzékeny, száraz bőrtől, a kombinált bőrtípuson át a zsírosodásra hajlamos bőrig. Nem tömíti el a pórusokat, így nem fokozza a pattanások kialakulását. Nem hagy zsíros érzetet a bőrön. Tökéletes borotválkozás után, irritáció nyugtatására.

Véd: Az olajbogyó, levél és az olívaolaj számos különböző antioxidánst tartalmaz, amelyek mindegyike segít megóvni bőrünket a környezeti stressz hatásoktól. Gazdag A, C, D, E vitaminban. Hasznos flavonoidot tartalmaznak, beleértve a kvercetin, rutin és kaempferol összetevőit.

Az olívaolaj már ott van minden konyhában, vigyük be a fürdőszobába is, hiszen csak jól járhatunk vele!

10 % KEDVEZMÉNY!

Iratkozz fel hírleveleinkre és a következő vásárlásod alkalmával 10% kedvezményben részesülsz!

Hírlevél