Gyógyító fűszerek az asztalon 3. rész – A majoranna

Majoranna, más néven pecsenyevirág. Az árvacsalánfélék családjába tartozik, és valószínűleg Arábiából származik. A majoranna nevének is nagyon szép jelentése van: “öröm a hegyekből.” 

Majoranna bokor.
A majoranna feltehetőleg Arábiából származik.

Az ókoriak a boldogság szimbólumát tisztelték benne.  Aphrodité istennő kedvelt gyógyfüve volt, és afrodiziákumnak tartották.  Talán ennek köszönhető, hogy bájitalok és szerelmi varázslatok egyik kedvelt alkotóelemévé vált. Néhány európai országban máig őrzik azt a szokást, hogy a házasok kelengyéjébe majoranna hajtást tesznek, mely segíteni fog az ifjú párnak a boldogság megőrzésében

Gyógyító fűszerek: A majoránna hatóanyagai

Az illóolajok közül megtalálható benne a kámfor és aborneol. Ezek nyákoldó, köptető hatásúak. Van benne csersav és a keserűanyagok, melyek serkentik az étvágyat és az emésztést. Vannak benne fenolok, flavonoidok, csersav. Ezek az összetevők, segítenek az emésztésben.
A  föld  feletti  részét   (virágos,  leveles  szárát)  használjuk  gyógyászati  célokra. 

Virágzó majoranna,ami egy méhecske pihen.
A majoranna hatóanyagainak sokfélesége és töménysége méltán teszik gyógyító fűszerré.

Gyógyító fűszerek: A majoranna gyógyhatásai

Étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, nyugtató hatású. Magas vérnyomásúak óvatosan használják. A májműködést serkenti, a bélműködést szabályozza. Puffadás gátló, fertőtlenítő, vírusölő, immunerősítő. Veszélyeztetett terheseknek nemi vágyuk csillapítására ajánlják.

Teája

  • fejfájás
  • köhögés
  • légzési zavarok enyhítésére használható
  • vizelethajtó, izzasztó
  • nyugtató

Antibakterális, antivirális hatás

  • A majoránna teából akkor is ajánlott fogyasztani, ha ételmérgezésre vagy vírusos gyomorhurutra gyanakszunk. Hasmenés esetén is gyorsítja a gyógyulást a majoranna tea iszogatása. Ha az illóolaját meleg vízbe cseppentjük, és ezzel gargalizálunk, öblögetünk, erősiti az immunrendszert a különböző szájüregi fertőzések, de még a nátha, és az infuenza elleni küzdelemben is.
  • A majoránnából készült teának olyan erős antibakteriális és antivirális hatása van, hogy külsőleg is használhatjuk. Ilyen módon segít a különböző bőrfertőzések ellen, például a sebes fejbőrön is. A fejbőrön használata eredményes a korpásodásra, a súlyos fejbőrviszketésre, vagy seborrheás dermatitiszre is

Vízhajtó, elektrolit kiegyensúlyozó

  • A majoranna vízhajtó, illetve az elektrolit kiegyensúlyozó hatásainak köszönhetően normalizáló hatással van a vérnyomásra. Ezen hatásai miatt a teája azoknak is segít, akik szeretnének néhány kilót fogyni. Az elektrolit kiegyensúlyozó hatása kánikulában rendkívül hasznos.
  • Forrás: medibon.hu, házipatika.hu

Gyógyító fűszerek: A majoranna a konyhában

Felhasználható levesek (főleg krumpli- és gombaleveshez illik az aromája), főzelékek (krumpli-, bab-), pörköltek, mártások, valamennyi húsféleséghez, valamint borok ízesítésére.
Jól párosítható fokhagymával és chilivel is.

Jó tudni a Majoránnáról!

Bánjunk óvatosan a majorannából készített teával, mert ha 2-3 napnál tovább fogyasztjuk rendszeresen, akkor fejfájást okozhat.

10 % KEDVEZMÉNY!

Iratkozz fel hírleveleinkre és a következő vásárlásod alkalmával 10% kedvezményben részesülsz!

Hírlevél