Csípős barátunk: a csalán

A csalán talán a legelterjedtebb gyomnövény, nem kevés bosszúságot okoz ezzel. Amennyiben kicsit más szemmel néznünk rá, hamar rájövünk majd, nem is baj, hogy annyi van belőle.

A csalánon lévő szőröcskék hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaznak, ezért kellemetlen, ha hozzáérünk.

Egyre elterjedtebb, hogy a csalán leveleket megeszik. Ehhez vagy megfőzik, és hasonlóan készítik, mint a spenótot, vagy kora tavasszal a még zsenge leveleket szedik le. Ezeket friss salátákhoz lehet felhasználni, így természetes C-vitamin forrást nyújtanak.

Legtöbbször azonban a kivonatát, vagy belőle készült teát, esetleg főzetet használjuk.

A C-vitaminon kívül  megtalálhatóak még benne A-, B-, K-, U-, P- vitaminok, vas, szelén, kalcium, klorofill, különböző flavonoidok, melyek jó hatással vannak a szervezetre.

Jól ismert méregtelenítő és vízhajtó hatása. Ez utóbbi miatt remekül átmossa a húgyúti rendszert. Gyulladáscsökkentőként is funkcionál, így felfázáskor különösen ajánlott. Torokgyulladás esetén felgyorsíthatjuk a gyógyulást, ha csalánteával gargalizálunk.

Javítja az emésztést, csökkenti a székrekedést.

Elősegíti a máj méregtelenítő funkcióit, mivel a lerakódott méreganyagokat segít feloldani és kipucolni a szervezetből. 

Ugyanígy megkönnyíti az érfalak káros lerakodásának eltávolítását is, ezáltal csökkenti a magas vérnyomást. Vastartalma miatt elősegíti a vérképződést, vashiányosoknak kifejezetten jót tesz!

A római légiósok a hidegebb, északi tájakon gyakran csapkodták magukat csalánnal, ezt a módszert nevezzük urtikációnak. Ezzel felfrissítették a bőr vérkeringését, így melegebb bőr érzet hatást értek el vele. Később rájöttek, hogy ez az eljárás az izületi és köszvényes problémák ellen is hatásos. Ennek köszönhetően a mai napig felhasználják a reuma és az ízületi gyulladás elleni krémekben.

A csalán az egyik legismertebb gyógynövény, amit hajápoláshoz is használhatunk. A csalán hatóanyagai fényessé teszik a hajat, rendszeresen használva gátolják a zsírosodást. Hajhullás és korpásodás ellen is kiváló, a csalán kovasav tartalma pedig a hajhagymákat erősíti.

A csalán javítja a vérkeringést, gyorsítja az anyagcserét, ezért a tavaszi fáradtságot is elűzi.

Használjuk ki a pozitív tulajdonságait, keressük a csalán tartalmú termékeket! Ha esetleg mi magunk akarjuk beszerezni, ne felejtsük el a kesztyűt! Ügyeljünk rá, hogy olyan helyen gyűjtsük a növényt, ahol nem rakódik rá szennyeződés, így kerüljük a lakott területeken, utak mentén található gyógynövényeket!

10 % KEDVEZMÉNY!

Iratkozz fel hírleveleinkre és a következő vásárlásod alkalmával 10% kedvezményben részesülsz!

Hírlevél