Barion Pixel

A mindent gyógyító

A ginzeng (ginsengnek is írják) egy húsos gyökerű növény, amely csak hűvös, árnyékos helyen terem. Botanikai elnevezése a panax, ami görögül annyit tesz: „mindent gyógyító”. 

A kínaiak zsensennek (人参 – ren shen), azaz embergyökérnek hívják. Nem annyira az emberre kifejtett hatásai (szellemi és fizikai erőnlétfokozó, afrodiziákum), mint inkább a gyökér alakja miatt. Az alábbi értékes hatóanyagokat tartalmazza: szaponinok, olajok, fitoszterol, szénhidrát, aminosav és peptidek, A-, E-, B1-, B2-, B6-, B12- és C-vitamin valamint számos ásványi anyag, mint például folsav, mangán és cink.

A hétköznapi életben ugyan minden hasonló növényt „ginzegnek ” hívunk, de több fajtája van, több néven is találkozhatunk vele az összetevők listáján.

Az  Araliaceaek családjába tartozó ginzeng típusok:

Koreai ginzeng (vörös ginseng, ázsiai ginseng, Panax ginzeng): a legismertebb és a legszélesebb előnyökkel rendelkező fajta.
Amerikai ginzeng (kanadai ginseng, Panax quinquefolius): már az őslakos indián törzsek is használták potencia fokozására, élőhelye főként Észak-Amerika és Kanada. Majdnem 30 féle ginszenozid vegyületet tartalmaz.

Kínai ginzeng (Panax notoginseng)

Nepáli ginzeng (himalájai ginzeng, Panax pseudoginseng)

Vietnámi ginzeng (Panax vietnamensis)

Japán ginzeng (Panax japonicus)

Szibériai ginzeng (tajgagyökér, Eleutherococcus senticosus). Oroszország dél-keleti erdeiben, őshonos, ginzeng fajta, ami akár 4,5m magasra is megnő. Szintén a gyökerét alkalmazzák gyógyító célokra. A panax ginsenghez hasonlóan a szibériai ginzenget is évszázadok óta használják népgyógyászatban.

Indiai ginzeng (ashwagandha, álombogyó, Withania somnifera) Az indiai ginzeng, azaz az Ashwagandha is egy adaptogén, mely az egyik legerősebb stressz oldó ginzeng típus.

Perui ginzeng (maca, Lepidium meyenii) A maca egy manapság divatos „szuperélelmiszer”, ami energiával tölt fel. Nagy előnye, hogy a maca úgy segíthet növelni az energiaszintet, hogy nincs “idegesség” érzet, szívdobogás vagy éppen kézremegés, amiről sok kávé fogyasztó be szokott számolni.

Brazil Ginzeng (suma root, Pfaffia paniculata)

Alaszkai ginzeng (Oplopanax horridus)

Déli ginzeng (Jiaogulan, Gynostemma pentaphyllum)

Megkülönbözetünk még vörös és fehér ginzenget. Ez azonban nem a fajtájukra vonatkozik, hanem a korukra. A fehér ginzeng kifejezést a növény 4-6 éves kora között használjuk, a vörös ginzeng 6 évesnél idősebb. A vörös ginzengben jóval több a hatóanyag, így elsősorban azt használják gyógyászati célokra. Használhatjuk por, őrlemény vagy tea formájában. Készítenek belőle tablettát, kapszulát és kivonatát ampullákba is töltik, tehát rengeteg formában találkozhatunk vele a bio boltok és a patikák polcain.

Most, hogy már ismerjük az összes fajtáját, nézzük meg, mire is jó!

A ginsenget mint adaptogént tartjuk számon. Ez azt jelenti, hogy a hatóanyagai – a ginzenozidok – pozitívan hatnak azokra a belső szerveinkre, főleg a mellékvesére, amelyek a leghamarabb reagálnak a stresszre. Amikor szervezetünket stressz éri, a mellékvesekéreg elkezd kortizolt termelni. A ginzeng csökkenti a kortizol szintjét a szervezetben, így segít leküzdeni a stresszt. 

Általánosságban is elmondható, hogy segít helyreállítani a mentális egyensúlyt, így nem csak stresszhelyzetben hasznos a fogyasztása.

Fokozza az agyműködést. Javítja a koncentrációt és a kognitív képességeket.

Egyes kutatások szerint, az Alzheimer természetes kezeléseként is működik. Bár további kutatásra van szükség a témában, egy előzetes tanulmány megállapította, hogy az amerikai ginzeng és a ginkgo biloba kombinációja segíti az ADHD természetes gyógyítását.

Gyulladáscsökkentő hatása is van. Ezeket főleg felső légúti megbetegedések során vizsgálták.

Segít a fogyásban is! Természetes étvágycsökkentőként működik. Fokozza az anyagcserét, így jelentős szerepe van a zsírégetésben is.

Hagyományosan, évszázadok óta úgy gondolják, hogy afrodiziákum és potencia növelő. Erre még nincsenek annyira jól alátámasztott kutatások, mint a többi hasznos tulajdonságára. Általános élénkítő hatása azonban tagadhatatlan!

Csökkenti a vércukor szintet.

Javítja a tüdő működését. COPD esetén számos kutatás megmutatta, hogy javítja a beteg általános állapotát, csökkenti a tüneteket.

Erősíti az immunrendszert, segít leküzdeni a fertőzéseket. A ginzeng kivonatok antimikrobiális vegyületeket állítanak elő, amelyek védekező mechanizmusként szolgálnak a bakteriális és vírusos fertőzések ellen. 

A ginzenget samponokhoz is használják, mert táplálja a hajhagymákat, erősíti a fejbőr ellenálló képességét és a szőrtüszőket is.

A ginzeng nagyon sok antioxidánst tartalmaz, valamint hatékonyan csökkenti a gyulladást. Fokozza a bőr hajszálereinek a keringését, és a hámréteg oxigénellátását. Ezek együttesen jótékony hatással vannak a kollagén termelésre, az embergyökér-tartalmú termékek pedig hosszabb távon feszesebbé, frissebbé teszik a bőrt. Az antioxidánsok jótékony hatásáról már mindenütt sokat hallani. „Fiatalítják a bőrt”, a kollagén termelésen túl segítenek az UV védelemben, és hozzájárulnak a májfoltok eltüntetéséhez.

A koreai vörös ginzeng öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, fitonutrient tartalmaz, ami aktiválja, stimulálja a hámréteg anyagcseréjét. Rengeteg vitamin található benne, ezek jó hatással vannak a bőrfelület általános egészségére.

10 % KEDVEZMÉNY!

Iratkozz fel hírleveleinkre és a következő vásárlásod alkalmával 10% kedvezményben részesülsz!

Hírlevél